Historia

 

Na gruncie wiejskim w XIX wieku ludność polska chcąc podnieść poziom kultury rolnej, rozwój oświaty zakładała ma Pomorzu Włościańskie Towarzystwa Rolnicze. Pierwsze Kółko Rolnicze powstało 1866r. w Dolski. Początki ruchu kółek rolniczych na Górnym Śląsku sięgają 1878r., które zrzeszały się i powołały Centralne Towarzystwo Gospodarcze Górnego Śląska.

W 1912r. chłopi powołali kółko rolnicze na terenie Olesna i Zębowic. W kwietniu 1920r. w Śląskim Związku Kółek Rolniczych zrzeszonych było ok. 30 tys. członków. Na zjeździe, który obradował 31 sierpnia 1924r. w Opolu prezesem wybrano Józefa Witkowskiego.

Po drugiej wojnie pierwsze Kółko Rolnicze na Śląsku Opolskim powstało w 1954r. w Zalesiu Śląskim, a w 1957r. powstały Koła Gospodyń Wiejskich min. Zielęcicach, Kościerzynach, Graczach, Izbicku, Kubicach, Głuchołazach. Duża aktywność członków Kółek Rolniczych oraz Kół Gospodyń Wiejskich doprowadziła do uchwalenia w 1982r. ustawy nadającej im prawo do prowadzenia działalności społeczno - zawodowej na rzecz rolnictwa i środowiska wiejskiego.

Wszelkie prawa zastrzeżone © OZRIOS 2009-2016

CMS Web design - Tworzenie stron www