W dniu 11 października br. w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu odbyła się konferencja z okazji obchodów X Międzynarodowego Dnia Kobiet Wiejskich.

Święto to zostało ustanowione w 2007 roku rezolucją Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych na dzień 15 października, gdyż kobiety na obszarach wiejskich odgrywają znaczącą rolę w zapewnieniu zrównoważenia warunków życia i ogólnego dobrobytu na wsi. Pełnią również istotna rolę w zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego, gospodarowaniu zasobami naturalnymi i kultywowaniu dziedzictwa kulturowego.

W dowód uznania roli kobiet wiejskich, ich niekwestionowanego wkładu w rozwój społeczny i gospodarczy, Prezes Zarządu Opolskiego Związku Rolników i Organizacji Społecznych Danuta Bajak i Marszałek Województwa Opolskiego Andrzej Buła zorganizowali dla Pań wyjątkowa konferencję.
Partnerami pierwszych na Opolszczyźnie obchodów Dnia Kobiet Wiejskich byli: Posłanka do Parlamentu Europejskiego Danuta Jazłowiecka, Krajowa Federacja Hodowców Drobiu i Producentów Jaj, Związek Śląskich Rolników, Związek Śląskich Kobiet Wiejskich, Muzeum Wsi Opolskiej i Rybacka Lokalna Grupa Działania „Opolszczyzna”.

Program konferencji był niezwykle urozmaicony i każdy z uczestników mógł znaleźć coś dla siebie. W strefie wystawienniczej pod hasłem „Kobiety dla kobiet” swoje wyroby i usługi zaprezentowało 27 wystawców. Firmy, spółdzielnie i organizacje pozarządowe zaprezentowały szeroki wachlarz produktów od rękodzieła, zabawek, kosmetyków po kulinaria, zioła i produkty z przydomowych miniprzetwórni. Zdrowa żywność oraz bezpieczne wyroby to przewodnie motto wszystkich wystawców.
Wykład prof. Czesława Nowaka z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie pod hasłem „Kobieta w życiu społecznym i ekonomicznym wsi” miał na celu przedstawienie znaczącej roli kobiet zamieszkujących na obszarach wiejskich w ujęciu światowym, europejskim i krajowym. Natomiast prezentacja medialna „Kobiety mają moc!” przygotowana przez Fundację Ludzie, Środowisko, Ekologia zaprezentowała przekrój działalności i osiągnięcia Pań na naszym rodzimym podwórku.
Z dużym zainteresowaniem publiczność śledziła prezentację opolskich historycznych strojów ludowych przygotowaną przez Muzeum Wsi Opolskiej oraz pokaz strojów z surowców wtórnych i materiałów ekologicznych.
W trakcie obchodów do wspólnej zabawy zaproszono również zgromadzoną publiczność, która świetnie bawiła się uczestnicząc w konkursie wiedzy o województwie opolskim. Zwycięzców nagrodzono wspaniałymi nagrodami m. in. karnetami do Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu oraz Filharmonii Opolskiej, biletem wstępu dla całej rodziny do Juraparku w Krasiejowie oraz pysznymi tortami.
Rozwój województwa zależy od współpracy na różnych płaszczyznach wielu instytucji, podmiotów oraz indywidualnych liderów. Za działalność społeczno-ekonomiczną na obszarach wiejskich oraz kreatywność w promowaniu walorów województwa Marszałek Województwa Andrzej Buła wręczył dziewięciu Paniom odznakę honorową „Zasłużony dla województwa opolskiego”:

Urszula Brząkała – gmina Byczyna
• Kazimiera Hołodniak – gmina Łambinowice
• Iwona Jurczyk – gmina Byczyna
• Anna Jurczyk-Miżejewska – gmina Byczyna
• Krystyna Richter – gmina Izbicko
• Lucyna Stadnik – gmina Głuchołazy
• Krystyna Uhryn – gmina Popielów
• Edyta Wąs – gmina Nysa
• Teresa Wilk – gmina Głuchołazy


Pan Marszałek docenił również dwie „Aktywne kobiety”, które zarządzając firmą osiągnęły sukces, który sprawił, że prowadzone przez nie Spółdzielnie stały się rozpoznawalnymi markami nie tylko w województwie opolskim:
Krystyna Preś – Prezes Zarządu Gminne Spółdzielni Samopomoc Chłopska w Praszce
• Danuta Rudnicka – Prezes Zarządu Spółdzielni Socjalnej „Pilszczanka” w Pilszczu
.

W tym wyjątkowym dniu nie zabrakło również podziękowań dla Pań, które pracując w gospodarstwie rolnym osiągnęły osobisty sukces wychowując co najmniej czworo dzieci, poprzez nadanie im tytułu „SUPER MAMA”. Listy gratulacyjne i upominki przygotowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego w ramach projektu „Opolska mama ma moc” otrzymało 27 Pań.

Kolejnymi wyróżnieniami tym razem przyznanymi przez Opolski Związek Rolników i Organizacji Społecznych za wyjątkową aktywność za osiągnięcia grupowe i indywidualne w rozwoju kobiecych pasji, zaangażowanie w rozwój społeczny i ekonomiczny obszarów wiejskich poprzez nadanie tytułów honorowych i wręczenie statuetek uhonorowani zostali:

 W kategorii „SUPER KOŁO”:

1. Samodzielne Koło Gospodyń Wiejskich w Bodzanowie, gmina Głuchołazy
2. Samodzielne Koło Gospodyń Wiejskich w Chróścinie, gmina Lewin Brzeski
3. Samodzielne Koło Gospodyń Wiejskich w Kujakowicach, gmina Kluczbork


W kategorii „SUPER SZEFOWA”:

1. Jolanta Bedryj – Przewodnicząca Samodzielnego Koła Gospodyń Wiejskich w Nowej Cerekwi, gmina Kietrz
2. Wiesława Nowakowska – Przewodnicząca Samodzielnego Koła Gospodyń Wiejskich w Kamienicy, gmina Paczków
3. Agnieszka Woszczyńska – Przewodnicząca Samodzielnego Koła Gospodyń Wiejskich w Prusinowicach, gmina Pakosławice.

W trakcie imprezy z niezapowiedzianą wizytą na obchody przybył Prezydent Bronisław Komorowski, który w swoim wystąpieniu wyraził podziw swój dla aktywności społecznej kobiet wiejskich, podziękował ich za wkład w rozwój obszarów wiejskich oraz życzył dalszych sukcesów zawodowych i osobistych.

Konferencję uświetnili swoimi występami młodzi opolscy wokaliści m.in. stypendyści Marszałka Województwa Opolskiego. Swój kunszt wokalny zaprezentowali laureaci wielu konkursów wojewódzkich i krajowych: Zespół z Młodzieżowego Studia Muzyki z Olesna, Zespół Frelki, Kamil Janoszek, Vanessa Siwy oraz Mateusz Gędek.

Święto Kobiet Wiejskich było również okazją do podziękowania Panom za serce otwarte na potrzeby rozwijania kobiecych pasji i aktywności w różnych dziedzinach życia społecznego, gospodarczego i rodzinnego. Za swoją szczególną przychylność dla rozwoju aktywności społecznej kobiet wiejskich Marszałkowi Województwa Opolskiego Andrzejowi Bule nadano tytuł honorowy „Rycerza kobiecych pasji” i wręczono replikę szabli huzarskiej, gdyż cytując Moliera „rozmowy pochlebiają kobiecie, ale tylko czyny mogą ją przekonać”. Podziękowania złożono także: Posłowi Ryszardowi Wilczyńskiemu, Członkowi Zarządu Województwa Opolskiego Antoniemu Konopce oraz Prezesowi Fundacji Ludzie, Środowisko, Ekologia Henrykowi Wawrowi, którym wręczono statuetki rycerza, aby nigdy nie tracili ducha i wspierali kobiece pasje.

Obchody X Międzynarodowego Dni Kobiet Wiejskich cieszyły się dużym zainteresowaniem uczestników z różnych stron województwa, a zwiedzający byli zaskoczeni różnorodnością działań społecznych i gospodarczych prowadzonych przez kobiety na Opolszczyźnie.

Wszelkie prawa zastrzeżone © OZRIOS 2009-2016

CMS Web design - Tworzenie stron www