W środę 26 listopada już po raz czwarty Opolski Związek organizował swoją sztandarową imprezę Opolski Turnieju Kół Gospodyń Wiejskich i po raz czwarty został on wsparty środkami Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich w ramach Pomocy Technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
Niezmiennie w czterech kategoriach rywalizowało 7 Kół Gospodyń Wiejskich. Motywem przewodnim pierwszej konkurencji – produktu tradycyjnego pochodzenia roślinnego była kasza. Panie z kaszy przygotowały gołąbki, pierogi, tradycyjne kaszanki, a nawet ciasta i torty. Gwiazdą kolejnej konkurencji był kapelusz. Drużyny musiały własnoręcznie przygotować model kapelusza, a następnie zaprezentować go na scenie. Wśród ręczenie wykonanych kapeluszy na szydełku bądź drutach, znalazł się model wykonany z jesiennych liści ozdobiony darami lasy oraz model udekorowany nawiązującą do pierwszej konkurencji kaszą. W trzeciej konkurencji Panie musiały wykazać się talentem kabaretowym występując w scenkach nawiązujących do naszych narodowych przysłów lub poszukiwania pracy. Czwartą konkurencją był występ wokalny w repertuarze biesiadnym.

Wszystkie konkurencje obserwowała i oceniała Komisja konkursowa w składzie:
Wiesława Nowakowska – Rada Opolskiego Związku,
Elżbieta Oficjalska – Muzeum Wsi Opolskiej,
Katarzyna Kuraś – Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego,
Krystyna Richter - KGW Krośnica – laureat III Edycji Turnieju,
Leokadia Świderska-Trebel – Polska Izba Produktu Regionalnego.

Po zakończeniu wszystkich turniejowych konkurencji Komisja udała się na naradę. Przewodnicząca Komisji konkursowej ogłaszając werdykt podkreśliła, że poziom tegorocznego był wyjątkowo wyrównany jednak jednomyślnie ustalono, że:
I miejsce zajęło Koło Gospodyń Wiejskich w Miechowej zdobywając nagrodę w wysokości 5 000 zł,
II miejsce zajęło Koło Gospodyń Wiejskich w Chrzelicach zdobywając nagrodę w wysokości 4 000 zł,
III miejsce zajęło Koło Gospodyń Wiejskich w Brzezinach zdobywając nagrodę w wysokości 3 000 zł.

Pozostałe cztery uczestniczące Koła zostały wyróżnione nagrodami rzeczowymi tj.
Koło Gospodyń Wiejskich w Karłowicach,
Koło Gospodyń Wiejskich w Czyżowicach,
Koło Gospodyń Wiejskich w Racławicach Śląskich,
Koło Gospodyń Wiejskich w Zawiszycach.

Dodatkową nagrodę ufundowaną przez Agencję Rynku Rolnego Oddział Terenowy w Opolu za najlepszą potrawę z kaszy otrzymało Koło Gospodyń Wiejskich w Zawiszycach.

Wszelkie prawa zastrzeżone © OZRIOS 2009-2016

CMS Web design - Tworzenie stron www