W środę 25 listopada 2015 odbyła się V Edycja Opolskiego Turnieju kół Gospodyń Wiejskich. Imprezę, której celem było pobudzenie aktywności społeczności obszarów wiejskich i promocję KGW jako animatorów kultury i integracji międzypokoleniowej, zorganizował Opolski Związek Rolników i Organizacji Społecznych wspólnie z Urzędem Marszałkowskim Województwa Opolskiego przy wsparciu środków Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich w ramach Pomocy Technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Podobnie jak w czterech poprzednich edycjach Turnieju rywalizacja 8 uczestniczących Kół toczyła się w czterech kategoriach. Motywem przewodnim pierwszej konkurencji – produktu tradycyjnego kulinarnego były fasola oraz mięso wieprzowe. Panie z fasoli przygotowały kotlety, pierogi, pasztety a nawet tort, ciasta i trufle. Kolejna konkurencja to ręczne wykonane ozdoby dla domu, gdzie wśród tradycyjnie haftowanych obrazów pojawiły się również kompozycje kwiatowe, papierowe oraz lampa z surowców wtórnych. W trzeciej konkurencji Panie musiały wykazać się talentem kabaretowym występując w scenkach nawiązujących do problemu depopulacji wsi lub relacji sąsiedzkich. W ostatniej konkurencji królował śpiew, a więc występ wokalny w repertuarze biesiadnym.

Wszystkie konkurencje obserwowała i oceniała Komisja konkursowa w składzie:
Wiesława Nowakowska – Rada Opolskiego Związku,
Elżbieta Oficjalska – Muzeum Wsi Opolskiej,
Katarzyna Kuraś – Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego,
Urszula Brząkała - KGW Miechowa – laureat IV Edycji Turnieju,
Tadeusz Tadla – Miejsko-Gminny Dom Kultury w Lewinie Brzeskim.

Po obejrzeniu wszystkich turniejowych konkurencji Komisja udała się na naradę. Przewodnicząca Komisji konkursowej ogłaszając werdykt podkreśliła duże zaangażowanie w przygotowanie poszczególnych konkurencji jednak werdykt ustalono jednomyślnie:

I miejsce zajęło Koło Gospodyń Wiejskich w Bukowiu – nagroda 4 000 zł,
II miejsce zajęło Koło Gospodyń Wiejskich w Kazimierzu - nagroda 3 000 zł,
III miejsce zajęło Koło Gospodyń Wiejskich w Nowej Cerekwi - nagroda 2 000 zł.

Pozostałe Koła uczestniczące w Turnieju zostały wyróżnione talonami na zakup nagród rzeczowych do kwoty 1 100 zł:

• Koło Gospodyń Wiejskich w Charbielinie
• Koło Gospodyń wiejskich w Nowym Lesie,
• Koło Gospodyń Wiejskich w Karłowicach,
• Koło Gospodyń Wiejskich w Czyżowicach,
• Koło Gospodyń Wiejskich w Skrzypcu.

Nowością tegorocznego Turnieju było przyznanie nagród Grand Prix za zwycięstwo w poszczególnych konkurencjach, przyznano:

  1. Grand Prix w kategorii produkt tradycyjny ufundowane Agencję Rynku Rolnego Oddział Terenowy w Opolu otrzymało KGW w Bukowiu.
  2. Grand Prix w kategorii praca plastyczna ufundowane przez Opolski Związek Producentów Rolnych otrzymało KGW w Skrzypcu.
  3. Grand Prix w kategorii scenka kabaretowa ufundowane przez Izbę Rolniczą w Opolu otrzymało KGW w Bukowiu.
  4. Grand Prix w kategorii występ wokalny ufundowane przez Opolski Związek Rewizyjny Rolniczych Spółdzielni Produkcyjnych otrzymało KGW w Kazimierzu.

Serdecznie dziękujemy uczestnikom za udział, a Sponsorom za ufudowanie nagród GRAND PRIX !

Wszelkie prawa zastrzeżone © OZRIOS 2009-2016

CMS Web design - Tworzenie stron www